John Green - Paper Towns

21:23:00

Paper Towns, neboli Papírová města v českém překladu, byla moje první kniha, kterou jsem přečetla v angličtině. Na začátek bych chtěla říci, že kniha se čte velmi dobře, je psána jednoduchou angličtinou a celkově není vůbec těžké textu porozumět. Určitě je ale dobré mít při čtení po ruce slovník, pro případ že byste něčemu nerozuměli a kvůli jednomu slovu by vám nedávala smysl celá věta. Také je třeba počítat s tím, že čtení vám zabere více času než v češtině.

A teď už k samotnému ději. Kniha vypráví příběh dvou mladých lidí - Margo Roth Spiegelman a Quentina Jacobsena. Tito dva spolu sousedí, v dětství byli nejlepší kamarádi a Quentin miluje Margo snad už odjakživa. Teď je ale oběma už osmnáct a dávno spolu nemluví. Margo je hvězdou školy, proslulá svými dobrodružstvími, kdy pokaždé na několik dní zmizí, jednou z těch oblíbených, zatímco Quentin patří mezi podivíny, možná skoro až losery. Ale jednoho dne se u Quentina v pokoji ozve zaklepání na okno a když Margo pozve Quentina na jednu ze svých výprav, nemůže si pomoct a návrh přijme. Druhý den po jejich nočním zážitku se ale Margo neukáže ve škole a ani ten druhý, ani ten další. Quentin si začíná uvědomovat, že přišlo jedno z jejích dalších zmizení a že mu Margo nechala vodítka, aby ji našel. Čím více se snaží přijít na to, kde by mohla Margo být tím častěji si také klade otázku Kdo vlastně Margo je? A zná jí vůbec? A tak přichází napínavá cesta za nalezením zmizelé, do které Quentin postupně zapojí i své kamarády a nakonec se společně vydají na několikadenní výlet aby Margo přivezli zpátky domů. A najdou ji? To už si přečtěte sami.

Osobně se mi kniha moc líbila, je pravda že děj je místy trochu zdlouhavý - spousta hloubání a žádná akce, ale jakmile přes tohle přejdete jsou tu i momenty, kdy se budete smát nahlas a číst rychlostí světla, abyste už věděli jak to dopadne. Líbil se mi celkový nápad a myšlenka toho, že vše co považujeme za tak důležité je ve skutečnosti jen papírové. Všechny postavy mi přišly v celku sympatické, až na Margo, která mi byla trochu nesympatická tím jak byla namyšlená, šílená a vyžívala se v tom, že se všechno točí kolem ní. Upřímně trochu nechápu co na ní Quentina tolik fascinovalo, možná to byla právě ta její šílenost.
Celkově nádherně vtipně napsané, úžasný děj, zajímavé poselství. Jediné co bych autorovi vyčetla je ten pomalý spád, ale člověk asi musí být dlouho napnutý, aby rozuzlení stálo za to. Za mě tedy palec nahoru pro Greena.

You Might Also Like

1 komentářů

Předem děkuji za každý váš postřeh nebo názor!

Oblíbené články

Moje knihovna

Flickr Images

Právě čtu