Mainstream VS neznámo

19:21:00

Na knihy mám radar. Dost často si všímám toho, co kdo čte. Ať už jsem ve škole, v autobusu, ve vlaku, nebo se jen tak procházím po ulici, většinou nějakou tu knihu potkám. Někdy se pousměji a v duchu čtenáři pochválím výběr, někdy hledám inspiraci na to, co číst a někdy se nestačím divit. Třeba zrovna dnes jsem v autobusu narazila na paní, která si četla něco z dějin sexu a erotiky, ani trochu se u toho nečervenala.

Dost často také narážím na takové ty trendové knihomoly, totiž na lidi, kteří čtou jen když narazí na něco co je zrovna in. Typickým příkladem této mánie je série "50 odstínů šedi", jejíž smysl jsem  popravdě nikdy moc nepochopila, nebo knihy od Johna Greena. A mohli bychom jmenovat spoustu dalších příkladů. Lidé kteří snad v životě neviděli knihu a jejichž nejvzrušujíci četbou byl pravděpodobně návod k použití mixéru najednou chodí s nosem zabořeným do těchto titulů, aby vypadali dobře. A já nechápu. Nechápu smysl toho jít se stádem a dělat to co ostatní, když je tady tolik možností.

Mě samotnou většinou velký boom kolem knihy spíš odradí a začínám ji číst až v momentě, kdy se o ní přestane mluvit a nebo ji nepřečtu vůbec, stejně už jsem totiž desetkrát slyšela o čem je a jak dopadne. Daleko zajímavější jsou pro mě cesty do knihovny nebo do knihkupectví. Hrozně ráda totiž čtu knihy, které nikdo nechce, knihy které na první pohled moc nezaujmou. Dost často adoptuji knihy ze spodního regálu, kam málokdo shlédne a není pro mě problém koupit si otrhanou knihu nad kterou všichni ohrnují nos. Právě na takových místech totiž leží pod vrstvou prachu ty nejzajímavější příběhy. Například sérii o Zeměploše bych nikdy nezačala číst nebýt malé vesnické knihovny, kde mi do oka padla "Barva kouzel". Tohle je to pravé kouzlo knih, objevování. A určitě je to mnohem hezčí a zábavnější než slepé následování davu.

Pokud číst nechcete, raději nečtěte vůbec. A pokud knihy milujete tak jako já začněte hledat. Sami budete překvapeni jaké poklady vám spadnou do klína.

You Might Also Like

0 komentářů

Předem děkuji za každý váš postřeh nebo názor!

Oblíbené články

Moje knihovna

Flickr Images

Právě čtu