Terry Pratchett - Kobercové

22:34:00


 Máte doma koberec? A přemýšleli jste někdy, co všechno se může odehrávat právě teď pod vašima nohama? Jestli ne, měli byste s tím začít a Terry Pratchett vám ukáže, jak na to. Na začátku sice bylo jen prázdno a nekonečná plochost, ale pak se objevil koberec a s ním i život. V tomto koberci totiž najdeme celý svět. Úplně jiný, ale zároveň hodně podobný tomu našemu. Když se pozorně podíváte, mezi jednotlivými vlasy lesa koberce uvidíte celá města, království, vesnice a osady, ale hlavně lidi. Určitě vás nepřekvapí ani rozličné druhy rostlin a podivných živočichů, jako jsou kromě obyčejných koní, které všichni už dávno známe například draví krvežízniví tygraloci, zlí vypočítaví pelicháni, nebo smutné uplakané gorgosaně. Hlavními hrdiny této knihy, jsou mužíčci z kmene, který si říká Mizvoňové. Jako každý správný kmen mají i Mizvoňové svého šamana, který ale není obyčejným šamanem. Rozhodně to není ten druh šamana, který by měl vlasy zapletené kostmi a křepčil kolem ohně. Je spíše rozumný a podle toho se (většinou) chová i jeho kmen.


  Ta špatná část přichází, když se objeví smet. Smet je totiž nejhorší noční můrou všech obyvatel koberce a když přijde, vezme si s sebou vše, co mu stojí v cestě. A jednoho dne smet smete i mizvoňskou vesnici. A tak se naši hrdinové vydávají na dobrodružnou pouť za novým domovem. Co vše je na této cestě potká to už si přečtěte sami.

 Ať už vás tato kniha zaujme nebo ne, já sama ji považuji za geniální dílo. Když uvážíte, že ji autor napsal jako sedmnáctileté "ucho" určitě musíte uznat, že je skvělá. A pokud se ji rozhodnete přečíst, už vás nikdy nepřekvapí, že máte poškrábané nohy od skříně a od židlí, protože budete vědět, že z nich kobercové těží lak a dřevo. Budete vědět, že existují bytosti, které nejen že umí předpovídat budoucnost, ale také si ji pamatují a mohou vám říct deset způsobů, jak se daná událost může uskutečnit. Jako bonus zde najdeme krásné ilustrace přímo od autora a povídky, díky kterým celý svět koberců začal.

Já jsem si tuto knihu okamžitě zamilovala a přečetla ji i přes spoustu povinností během chvilky. A když už nic jiného, můžu alespoň své rodině tvrdit, že tohle je ten důvod, proč jsem už dva týdny nevysála koberec.You Might Also Like

0 komentářů

Předem děkuji za každý váš postřeh nebo názor!

Oblíbené články

Moje knihovna

Flickr Images

Právě čtu