10 stereotypů o knihomolech

15:37:00

1. Všichni knihomolové jsou nudní
Nejsme. A proč bychom také byli? Knihomolové jsou schopni prožívat několik životů najednou. Vtipné pasáže Pratchetta nám budete "žrát i s navijákem" aniž byste věděli, že nejsou z naší hlavy. Věříme na kouzla, elfy, víly, skřítky a draky. Na rozluštění záhad jsme trénovaní z detektivek a umíme vám říct tolik životních moudrostí, že budete jen čučet.

2. Nemají rádi společnost
Občas opravdu ne. To když nám stojíte nad knížkou a kecáte nám do čtení. Hele a co to čteš? Hele a proč čteš, když se můžeš podívat na film? Hele a to tě to baví? Já nikdy nic nepřečetl. A četla jsi 50 odstínů šedi? Když si tyto otravné fráze odpustíte dokážeme být docela společenští. Pokud si tedy s vámi máme co říct. Prázdné konverzace jsou totiž stejně otravné, jako nudné pasáže v knihách.

3. Jejich jedinou láskou jsou knihy
Velkou láskou ano. Jedinou nikdy. Milujeme tisíce dalších věcí. Milujeme jídlo, kávu, čaj, dlouhé zimní večery a krby. Milujeme knihovny, knihkupectví a kavárny. Prostě máme hodně lásek, stejně jako všichni ostatní.

4. Nosí brýle
Možná ano a možná taky ne. Stejně tak tomu je u každého dalšího člověka. Znám spousty lidí, co čtou každý den a brýle nemají a také mnoho lidí, kteří nečtou a bez brýlí nevidí ani na krok.

5. Odmítají mluvit s lidmi, kteří nečtou
Někdy ano, někdy ne. Samozřejmě že když narazíme na člověka, který čte stejné knihy jako my, jsme na vrcholu blaha a dokážeme s ním mluvit hodiny a hodiny. Nic to ale nemění na tom, že bychom nějak zavrhovali lidi, které knihy nezajímají. Pokud ovšem nečtete a ještě k tomu jste idiot, asi s vámi nebudeme rozprávět půl dne. 

6. Za zničenou knížku dokážou i zabít
Ano, ano, stokrát ano. Není nic horšího. Když v dobré vůli někomu půjčite knížku a ona se vám vrátí chudší o několik stránek, upravená do salátového vydání a založená včerejší kávou a nedělním obědem. A nebo se nevrátí vůbec. No, kdo by za tohle nezabíjel.

7. V knihovně, nebo knihkupectví dokáží strávit půl života
Stejně jako ostatní v obchodech se vším možným i nemožným, před televizí, v hospodě nebo v baru. Bingo.

8. Nutí lidi číst jejich oblíbené knihy
Ha ha ha ha. Tohle už jsme dávno vzdali. Když někoho knihy nezajímají a zavrhuje je, tak ho prostě zajímat nebudou ani kdybychom tomu člověku udělali přednášku na dvě hodiny o tom, jak je ta a ta knížka úžasná. Ve výsledku nás pak stejně nikdo neposlouchá. 

9. Vždycky mají náladu na čtení 
Pokud čtete, víte, že tahle věta je holý nesmysl. Stejně jako občas nemáte chuť na sladké, nebo se nechcete dívat na televizi, tak také občas prostě nechcete číst. A ať je k tomu jakýkoliv důvod, prostě se to děje. I nám, co máme knížku v ruce téměř 365 dní v roce.

10. Jsou to prostě podivíni
Protože každý, kdo dělá něco jiného, než vy je "prostě divnej". Dáme mu nálepku na čelo a je to. To, že nemáte rádi něco, co člověk dělá ještě neznamená, že si s ním nemůžete rozumět. To, že si místo večeru u piva radši zalezeme s kakaem a knížkou pod deku neznamená, že se neumíme bavit. A to, že vám připadají knížky nudné neznamená, že jsme nudní my. Tak nedejte na to, co se povídá a kašlete na stereotypy.


You Might Also Like

0 komentářů

Předem děkuji za každý váš postřeh nebo názor!

Oblíbené články

Moje knihovna

Flickr Images

Právě čtu