Vikas Swarup - Milionář z chatrče

9:38:00

O filmu "Milionář z chatrče" jsme všichni slyšeli tak milionkrát. O knize? Možná ne tak docela. Tedy alespoň já jsem o ní neměla ani tušení. O to více jsem byla potěšena a překvapena, když jsem na titul narazila v knihovně. O pár minut později už se se mnou kniha vezla domů.


Ráma Muhammad Thomas -  dítě nalezené v kontejneru na šaty, seznamte se. Dítě, které vyrostlo, z bídy, hladu, špíny, zoufalství a beznaděje. Jak je tedy možné, že takové dítě, které nikdy nemělo rodinu, v životě něpřečetlo jedinou knihu a nikdy nechodilo do školy vyrostlo v člověka, který dokázal odpovědět na ty nejtěžší otázky nejsledovanější televizní soutěže v dějinách Indie a vyhrát miliardu rupií? To nejde do hlavy nikomu, ani samotným pořadatelům soutěže. Všichni si to tedy vysvětlí tím nejjednodužším a nejvíc pravděpodobným způsobem. Podváděl! A tak si jedné noci pro Thomase přijede džíp s červeným majáčkem. Jak se ukáže, bude ho tohle auto provázet v jeho nejhorších nočních můrách po významnou část života.


Takže Ráma sedí v cele, umírá hladem a strachy. Strachy jak dopadne. Strachy co všechno může tahle policie udělat člověku, který nemá peníze, moc, vliv, ani zastání. A taky že udělá. Mučení je totiž u takových lidí jako je Ráma zcela legální, protože se o něm nikdo nedozví, pokud nepřijde zázrak. Ale i když se Rámovi, Thomasovi, Muhammadovi, nebo jak se ten kluk vlastně jmenuje lepí smůla na paty, zázrak přijde. Najednou má jídlo, pohodu a právní zástupkyni, která je ochotna dokázat, že on nic neprovedl. Že Ráma Muhammad Thomas není žádný podvodník a miliadu má podle práva dostat. Bude ho tedy zastupovat pod podmínkou, že jí pravdivě vysvětlí, jak je možné, že znal odpovědi na tak složité otázky. A protože jak už víme Ráma do školy nikdy nechodil, musí této ženě vypovdět celý svůj životní příběh. Příběh o smůle, problémech a prchavých okamžicích štěstí. Příběh plný náhod, nehod a skvělých zápletek.

Jestli Ráma onu miliardu dostane, to už vám nepovím. Jisté ale je, že při čtení se rozhodně nebudete nudit. Tohle je totiž kniha, která mě doopravdy chytla za srdce. Je jednoduše napsaná, úžasně čtivá, ale hlavně má bezkonkurenční příběh. Nádherně se tu ukazuje, jak našemu současnému světu vládnou peníze, moc a známosti. Co všechno pro vás člověk udělá za láhev whiskey nebo pár bankovek.

Dost často nad touto knihou přemýšlím a čím dál, tím víc si uvědomuji, jak skvělý život mám. V jakém luxusu si žijí v porovnání s lidmi z indických slumů. Prostě a jednoduše si tu knihu sežeňte a přečtěte, je skvělá. I já se k ní určitě někdy v budoucnu vrátím.

Hodnocení: *****You Might Also Like

0 komentářů

Předem děkuji za každý váš postřeh nebo názor!

Oblíbené články

Moje knihovna

Flickr Images

Právě čtu